„Na szlaku śląskich skarbów kultury” to projekt realizowany przez fundację Śląski Instytut Innowacji dofinansowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach programu „Wspólnie dla dziedzictwa”.
Realizacja projektu przyczyni się do osiągnięcia celu głównego Programu, którym jest
tworzenie warunków do zrównoważonej ochrony dziedzictwa kulturowego i wykorzystania jego wartości dla rozwoju społecznego obecnych i przyszłych pokoleń Polaków
Celem głównym projektu „Na szlaku śląskich skarbów kultury” jest wzrost świadomości społecznej śląskiej młodzieży zamieszkującej gminy do 50 tys. mieszkańców w zakresie roli i wartości dziedzictwa kulturowego poprzez pozyskiwanie i upowszechnianie wiedzy na temat lokalnego dziedzictwa, jego znaczenia i wartości z nim związanych, umożliwiający tworzenie pozytywnej emocjonalnej więzi pomiędzy społecznościami lokalnymi a dziedzictwem kulturowym, co zostanie osiągnięte do 31.10.2022 roku. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez realizację następujących celów szczegółowych:
- wzrost kapitału społecznego poprzez aktywizację i włączenie się młodzieży we wspólne działania na rzecz poznawania, ochrony i opieki nad lokalnym dziedzictwem kulturowym;
- podniesienie kompetencji młodzieży w zakresie ochrony i opieki nad dziedzictwem kulturowym;
- lepsze wykorzystanie wartości dziedzictwa kulturowego w rozwoju gospodarczym i społecznym województwa śląskiego poprzez szerokie upowszechnianie i promowanie dziedzictwa i jego wartości.
Młodzież uczestnicząca w projekcie weźmie udział w:
- warsztatach: „Dziedzictwo kulturowe- najważniejsze zagadnienia” oraz „Lokalne dziedzictwo kulturowe- najważniejsze zagadnienia ”;
- warsztatach liderskich pt. „Moje miejsce we wspólnocie"(tylko dla chętnych);
- dwóch wycieczkach edukacyjnych „Zabytki techniki lokalnym dziedzictwem" - do Zabrza i Tarnowskich Gór;
- wycieczce badawczej z konstruowaniem mapy śląskich skarbów kultury;
- konferencji podsumowującej projekt oraz prezentującej powstałą mapę śląskich skarbów kultury.
Dzięki zdobytym w trakcie warsztatów i wycieczek kompetencjom młodzież skonstruuje mapę śląskich skarbów kultury, zaś młodzież uczestnicząca w warsztatach liderskich przyczyni się do zbudowania emocjonalnej więzi pomiędzy społecznościami lokalnymi a dziedzictwem kulturowym poprzez aktywne promowanie lokalnych skarbów kultury z użyciem portalu.
W projekcie weźmie udział 30 pełnoletnich uczniów szkół ponadpodstawowych z gmin do 50 tys. mieszkańców podregionu bytomskiego i/lub sosnowieckiego województwa śląskiego.
Projekt realizowany w okresie 25.07.2022r.-31.10.2022r.
Całkowita wartość projektu: 56 195zł
Dofinansowanie: 55 000zł
![]() |
![]() |
Zadanie dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa- Wspólnie dla Dziedzictwa oraz z budżetu państwa.
Patronat medialny:
![]() |
![]() |